Винарите в цяла Европа, особено в регионите с означения за защитено наименование за произход (ЗНП) и защитено географско указание (ЗГУ), спазват строги регулации, за да запазят автентичността и наследството на своите вина. За да защитят наименованията и качествата на специфични продукти, както и да популяризират техните уникални характеристики, свързани с географския произход и традициите на знания, Европейският съюз създаде схемите за качество и етикетите ЗНП и ЗГУ. Регулациите на Европейския съюз за хранителни продукти са създадени, за да осигурят ясна структура за производството на биологични продукти в целия ЕС. Целта е да се отговори на потребителското търсене на надеждни продукти, като същевременно се осигури справедлив пазар за производителите, дистрибуторите и търговците.
Друг етикет за качество на ЕС, който дава на потребителя увереност, че продуктът е с високо качество е етикетът на ЕС за био продукти. Европейското био производство предлага висококачествени храни, съчетавайки най-добрите екологични практики и високи стандарти за биоразнообразие и хуманно отношение към животните.
Как и защо вината от региона на Тракийската низина са маркирани със ЗГУ?
България е страна с дълга и богата винена история, датираща от повече от 5000 години. Страната, разположена на кръстопътя на древни култури и цивилизации, е благословена с разнообразни климатични условия и тероари, които я правят идеална за отглеждане на уникални сортове грозде. В последните години виненият туризъм в България се развива значително, предлагайки на ентусиастите не само дегустации на висококачествени вина, но и културни, исторически и кулинарни преживявания. В тази статия ще разгледаме ключовите региони за винен туризъм в България и защо те си заслужават да бъдат посетени.
Тракийска низина – Сърцето на българското винопроизводство
Тракийската низина е безспорно най-емблематичният винен регион в България. С древни корени и легенди за траките, които първи откриват магията на виното, този регион днес произвежда някои от най-известните български вина.
Основни сортове, които се отглеждат тук, са Мавруд, Каберне Совиньон, Сира и Мерло. Винените изби в региона са известни със своето гостоприемство и предлагат разнообразие от турове и дегустации, където посетителите могат да се насладят на вината директно от бъчвите и да научат повече за производството им.
Някои от най-известните винарни в Тракийската низина съчетават съвременни технологии с традиции, предавани през поколения. Освен винени турове, регионът предлага възможности за посещение на исторически забележителности като античните тракийски гробници и светилища.
Мелнишки регион – Дом на уникалните сортове
Мелнишкият регион, разположен в подножието на Пирин планина, е дом на един от най-уникалните български сортове грозде – Широка Мелнишка Лоза. Това е древен сорт, който дава наситени, плътни червени вина с характерни подправкови аромати.
Мелник е също така известен с традиционната архитектура и малките си винарни, разположени сред красиви природни пейзажи.. Освен това, в Мелник могат да се разгледат и уникални исторически обекти, като Кордопуловата къща – една от най-големите възрожденски къщи в България, която има подземни тунели за съхранение на вино.
Дунавска равнина – Вино и природа в синхрон
Дунавската равнина, разположена в северната част на страната, също е важен винен регион, известен със своите меки и плодови червени вина, както и освежаващи бели вина. Тук се отглеждат сортове като Гъмза, Мерло, Каберне Фран и Шардоне.
Винарните в региона предлагат уникални дегустации и възможност за турове сред красивите лозови масиви с гледка към река Дунав. Много от винените изби в този регион предлагат и екологично чисти вина, което привлича вниманието на все повече туристи.
Освен винени турове, Дунавската равнина предлага и възможности за еко-туризъм и посещение на природни забележителности като Белоградчишките скали и пещерата Магурата.
Розова долина – Вино и аромат на рози
Розовата долина, освен че е световно известна с производството на розово масло, е и регион, където се отглеждат качествени винени сортове като Мускат, Ркацители и Ризлинг. Това е един от най-романтичните винени региони в България, където лозята често са в съседство с полета от рози.
Тук можете да посетите винарни, които предлагат дегустации на вина, съчетани с местни деликатеси и традиционни български ястия. Винените турове често включват посещение на тракийски храмове и гробници, което прави преживяването още по-запомнящо се.
Виненият туризъм в България предлага не просто дегустации на първокласни вина, но и пътуване през историята, културата и природните красоти на страната. Независимо дали сте почитател на червените, белите или розовите вина, България има какво да предложи на всеки винолюбител. Това е идеалната дестинация за онези, които търсят автентични вкусове, съчетани с вълнуващи истории и незабравими преживявания.
Най-известните български взеха участие на тазгодишното издание на Балканския винен фестивал през юни, където привлякоха значително внимание на международно ниво. Специалисти и ентусиасти от целия свят оцениха уникалните вкусове и богатото културно наследство на вината от региони като Тракийската низина и Мелнишкия регион. Техните специфични характеристики, съчетани с древни традиции и съвременни технологии, доказаха, че България е на път да затвърди позицията си като една от водещите винени дестинации на световната сцена.
Посетете сайта на проекта www.chooseeu.org, за да разберете кога и къде може да опитате автентичните местни сортове и да научите повече за проекта CHOOSE EU, който промотира храни и напитки от ЕС, които са маркирани с ЗНП/ЗГУ и са произведени с уважение към нашата история и традиция.