Peamised viinamarjasordid

Kohalikud viinamarjasordid

Mavrud

Arvatakse, et see pärineb iidsest Traakiast, Mavrud on punase viinamarja sort, mida on sajandeid kasvatatud ainult iidse Philippopolise piirkonnas, Rodopide jõest põhja pool. Seda sorti kasutatakse tavaliselt tumeda ja rikkaliku värvi ning maheda maitsega veinide valmistamiseks. Selle kasvatamine on keeruline ja nõuab erilist tähelepanu. Mavrudist valmistatud veinide ainulaadsed omadused on aga vaeva väärt!

Melnik

Melnik on punase viinamarja sort, mida kasvatatakse Struma jõe oru piirkonnas, mida iseloomustab tüüpiline vahemereline kliima. Legendi järgi kuulus Melniku vein Winston Churchilli lemmikute hulka. Sellest sordist saab jõulisemaid veine, millel on rikkalik tekstuur, eksootiline lõhnabukett ja pehmed tanniinid.

Gamza

Iidsetest aegadest kasvatatud Gamza viinamarjasorti, mida paljudes Balkani riikides tuntakse ka kui “Kadarka”, on kõige parem kasvatada Doonau piirkonnas. Veini iseloomustab särav sädelev punane värv, meeldiv puuviljane maitse ja kaasahaarav värskus. Sordi jaoks on vaja spetsiifilisi kliimatingimusi, mistõttu seda kasvatatakse peamiselt Doonau tasandikul.

Dimyat

Lõhnavate viinamarjade poolest tuntud viinamarjasorti Dimyat on Musta mere piirkonnas kasvatatud sajandeid. Sellest valmistatud veinid on magusa maitse, tugeva aroomi ja heleda merevaiguvärviga. Viinamari valmib septembri lõpus. See sort on üks populaarsemaid Musta mere piirkonnas.

Pamid

Legendi järgi olid muistsed traaklased innukad Pamidi veinide fännid, mida iseloomustas meeldiv värskus ja puuviljane maitse. Kuigi traaklased on seda sajandeid laialdaselt viljelenud, kasvatatakse seda tänapäeval peamiselt Traakia madalikul

Rubin

Syrah ja Nebiolo eduka ristamise tulemusena saadud tüüpilise tumelilla värviga viinamarjasort, mis kasvab enamasti  Traakia madaliku piirkonna Strandzha mäestiku piiril. Rubini veine iseloomustab külluslik ja rikkalik maitse ja värvus. Proovige neid, saate üllatuse osaliseks!

Lisaks kasvavad piirkonnas ka hästi viinamarjasordid Syrah, Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Fran, Chardonnay ja Sauvignon Blanc

Rahvusvahelised viinamarjasordid

Syrah

Syrahi viinamarjast valmistatud veinidel on tähelepanuväärne erkpunane värvus violetsete toonidega. Intensiivne küpsete marjade ja tubaka nootide aroom, milles on tunda elegantset prantsuse tamme. Maitse on rikkalik, pehme, rikkaliku lõhna-ja maitsebuketiga, pika lõppmaitse ja sametise järelmaitsega.

Cabernet Sauvignon

Cabernet Sauvignoni viinamarjasordist toodetud veinid on lillaka varjundiga rubiinpunase värvusega. Aroom on intensiivne, kombineerides punaseid ja musti marju. Tammevaatides laagerdumine toob kaasa elegantsed vanilje ja teiste eksootiliste vürtside noodid. Vein on tavaliselt tasakaalustatud, elegantne, kutsuva maitse-ja lõhnabuketiga ja pehme lõppmaitsega.

Merlot

Merlot viinamarjasordist valmistatud veinid on rikkaliku lilla värvusega. Aroomis on ühendatud kontsentreeritud musta puuvilja, ploomi, kirsimoosi, vürtside, vanilli ja maalähedase tooni noodid. Maitse on tavaliselt harmooniline ja intensiivne, vein on täidlane, sametiste tanniinidega ja hea volüümiga.

Cabernet Franc

Cabernet Franci viinamarjasordist toodetud veinid on rikkaliku ja tugeva lilla värvusega. Stiilne ja harmooniline veini aroom ühendab endas kontsentreeritud vürtside, musta pipra, musta puuvilja ja oivalise prantsuse tamme varjundeid. Maitse, mis on määratletud täidlusega, magususe, sametilisuse, intensiivse maitse ja erakordse pikkuse harmooniaga.

Chardonnay

Chardonnay veinidel on intensiivne kollakasroheline värvus. Tsitrusviljade, virsiku, vanilli ja röstsaia kontsentreeritud ja harmooniline aroom. Tasakaalustatud ja elegantne maitse, mis hõlmab pehmust, tsitruseliste värskust ja intensiivset maitset ning annab pika ja atraktiivse järelmaitse.

Sauvignon Blanc

Sauvignon Blanci veine iseloomustab meeldiv kollakasroheline värvus. Suurepärane aroom, läbipõimunud roheline pipar, murulised ja tsitruselised nüansid, mida täiendab rohelise virsiku hõng. Pehme, meeldiv maitse, mis on täidetud täidlusega, väljendunud värskuse ja pikkusega, on viimane lihv, mis täiendab head Sauvignon Blanci veini.

Rahastab Euroopa Liit. Avaldatud seisukohad ja arvamused on siiski ainult autori(te) omad ja ei pruugi kajastada Euroopa Liidu või Euroopa Teadusuuringute Rakendusameti (REA) seisukohti. Nende eest ei vastuta ei Euroopa Liit ega abi andev asutus.