WYBIERAJ  ŻYWNOŚĆ I NAPOJE  Z UNII EUROPEJSKIEJ Z ONZAKOWANIEM  ChOG/ChNP PRODUKOWANE Z USZANOWANIEM NASZYCH HISTORII I TRADYCJI.

Kraje europejskie słyną ze swojej kultury kulinarnej, z dań i potraw, które są popularne na całym świecie. Wraz z ewolucją przemysłu spożywczego i technologii spożywczych, coraz więcej producentów chce wykorzystać sukces popularnego produktu lub marki i zaoferować konsumentom tańszą alternatywę pod tą samą nazwą. Znak jakości UE pomaga firmom chronić unikalny produkt określonego pochodzenia przed nieuczciwą konkurencją, a konsumentowi daje pewność, że produkt jest wysokiej jakości i wyjątkowy, ułatwiając wybór produktów.

Wskazania do programu znaku jakości Unii Europejskiej:

Chroniona Nazwa Pochodzenia – ChNP

Są to produkty najściślej związane z miejscem ich produkcji.
Oznaczone produkty: produkty spożywcze i rolne, wina.
Charakterystyka: wszystkie etapy procesu produkcji, przetwarzania i przygotowania muszą odbywać się w danym regionie. W przypadku wina oznacza to, że winogrona mogą pochodzić wyłącznie z obszaru geograficznego, w którym produkowany jest napój.

Chronione oznaczenie geograficzne – ChOG

Jest to związek pomiędzy określonym obszarem geograficznym a nazwą produktu, gdyż szczególna jakość, reputacja lub inne cechy produktu wynikają głównie z jego pochodzenia geograficznego.

Oznaczone produkty: produkty spożywcze i rolne, wina.

Charakterystyka: przynajmniej jeden z wielu etapów produkcji, przetwarzania lub przygotowania produktów odbywa się w danym obszarze. W przypadku wina oznacza to, że co najmniej 85% użytych winogron musi pochodzić wyłącznie

z obszaru geograficznego, w którym produkowane jest wino.

Przykład:

Wino produkowane na Nizinie Trackiej (region winiarski na południu Bułgarii) posiada oznaczenie ChOG. Wino ChOG z Niziny Trackiej produkowane jest zgodnie ze starymi tradycjami i metodami winiarskimi regionu Tracji, ale niekoniecznie tylko przy użyciu winogron uprawianych w tym konkretnym regionie.

Finansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora(autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Ani Unia Europejska, ani organ przyznający nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.