Główne odmiany winogron

Miejscowe odmiany winogron

Mavrud

Uważa się, że Mavrud pochodzi ze starożytnej Tracji i jest odmianą czerwonych winogron, która od wieków uprawiana jest wyłącznie na obszarze starożytnego Filipopolis, na północ od Rodopów. Odmiana ta jest zwykle wykorzystywana do produkcji win o ciemnej i bogatej barwie oraz łagodnym smaku. Jej uprawa jest trudna i wymaga szczególnej uwagi. Jednak wyjątkowe walory win produkowanych z Mavrud są warte tego wysiłku!

Melnik

Melnik to czerwona odmiana winorośli uprawiana na obszarze doliny rzeki Strumy, charakterystyczna dla typowego klimatu śródziemnomorskiego. Legendy głoszą, że wino Melnik było jednym z ulubionych win Winstona Churchilla. Z tej odmiany produkowane są mocniejsze wina o bogatej teksturze, egzotycznym zapachu i miękkich taninach.

Gamza

Uprawiana od czasów starożytnych odmiana Gamza, znana również jako „Kadarka” w wielu krajach bałkańskich, najlepiej rośnie w regionie Dunaju. Wino charakteryzuje się jasną, wyrazistą czerwoną barwą, przyjemnym owocowym smakiem i zniewalającą świeżością. Odmiana wymaga specyficznych warunków klimatycznych, i w związku z tym uprawiana jest głównie na równinie Dunaju.

Dimyat

Znana z pachnących winogron odmiana Dimyat jest uprawiana od wieków w regionie Morza Czarnego. Produkowane z niego wina charakteryzują się słodkim smakiem, mocnym aromatem i jasnobursztynową barwą. Dimyat dojrzewa pod koniec września. Odmiana jest jedną z najpopularniejszych w regionie Wybrzeża Morza Czarnego.

Pamid

Według legendy, starożytni Trakowie byli zagorzałymi miłośnikami win Pamid, które charakteryzowały się przyjemną świeżością i owocowym smakiem. Chociaż od wieków jest powszechnie uprawiana przez Traków, dziś rośnie głównie na nizinach trackich.

Rubin

Udana krzyżówka Syrah i Nebiolo, jest to odmiana o charakterystycznej ciemnofioletowej barwie, sadzonej głównie w rejonie nizin trackich, na granicy góry Strandża. Wina Rubin charakteryzują się bogatym smakiem i kolorem. Wypróbuj je, będziesz zaskoczony!
Odmiany winogron, które dobrze się kultywuje na tym obszarze to Syrah, Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Fran, Chardonnay i Sauvignon Blanc.

Międzynarodowe odmiany winogron

Syrah

Wina odmiany Syrah charakteryzują się niezwykłą, jaskrawoczerwoną barwą z fioletowymi refleksami. Intensywny aromat dojrzałych jagód i nuta tytoniu podszyta eleganckim francuskim dębem. Smak jest bogaty, delikatny, o długim finiszu i aksamitnym posmaku.

Cabernet Sauvignon

Wina produkowane z odmiany Cabernet Sauvignon charakteryzują się rubinowo-czerwoną barwą z fioletowym odcieniem. Aromat jest intensywny i łączy w sobie czerwone i czarne jagody. Eleganckie nuty wanilii i innych egzotycznych przypraw to efekt dojrzewania w dębowych beczkach. Ciało jest zwykle zrównoważone, eleganckie, o zachęcającym smaku i miękkim finiszu.

Merlot

Wina produkowane z odmiany Merlot charakteryzują się intensywną fioletową barwą. Aromat łączy w sobie skoncentrowane nuty czarnych owoców, śliwek, konfitury wiśniowej, przypraw i wanilii, wraz z ziemistą nutą. Smak jest zazwyczaj harmonijny, intensywny, ciało ma aksamitne taniny i dobrą objętość.

Cabernet Franc

Wina produkowane z odmiany Cabernet Franc charakteryzują się intensywną fioletową barwą. Elegancki i harmonijny aromat wina łączy w sobie skoncentrowane odcienie przypraw, czarnego pieprzu, czarnych owoców i wykwintnego francuskiego dębu. Smak zdefiniowany przez harmonię objętości, słodyczy, aksamitnego, intensywnego smaku i wyjątkowej długości.

Chardonnay

Wina Chardonnay mają intensywną żółto-zieloną barwę. Znajdujemy w nich skoncentrowany i harmonijny aromat cytrusów, brzoskwini, czy wanilii i nuty tostowe. Zrównoważony i elegancki smak, charakteryzujący się objętością, miękkością, cytrusową świeżością i intensywnym smakiem, pozostawia długo utrzymujący się miły posmak.

Sauvignon Blanc

Wina Sauvignon Blanc charakteryzują się przyjemną żółto-zieloną barwą. Wyraźny aromat, przeplatający się z zielonym pieprzem, niuansami trawiastymi i cytrusowymi, uzupełniony nutą zielonej brzoskwini. Miękki, przyjemny smak wypełniony objętością, wyraźną świeżością i długością to akcent, który charakteryzuje dobre Sauvignon Blanc.

Finansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora(autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Ani Unia Europejska, ani organ przyznający nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.