Trakijos vynas

Choose EU 6 000 metų istoriją su savo viena geriausių vyno kolekcijų – Trakijos vynų kolekcija. Įtraukdama ilgametes vyndarystės tradicijas, parinkdama aukščiausios kokybės natūralius skonius ir naudodama naujausias technologijas, Choose EU su JUMIS mistišką raudonos spalvos gėrimą.

Trakijos vynas, kurio istorija siekia senovės laikus, žavi sodriu skoniu, nuostabia spalva ir įsimintinu aromatu. Senovės trakiečiai vynmedžius atsivežė iš Artimųjų Rytų ir augino Trakijos žemumoje, kur palankus klimatas sukūrė unikalų – šiais laikais išskirtinį regionui – Mavrudą. Dionisas – Trakijos vyno dievas buvo garbinamas Vyno gaminimo aktu – nuo pat pradžių uždengtas šventumu. Tirštam, tamsiai raudonam gėrimui buvo priskiriamos magiškos savybės, gydančios kūną ir sielą, suteikiančios žavesio ir pakeliančios nuotaiką. Šventojo vyno gėrimo ritualas buvo atliekamas specialiai pagamintose „amforose“ su auksine globėjo Dioniso išraiška. Trakijos žemumose vis dar randama ilgos ir turtingos vyndarystės istorijos įrodymų.

 

Trakiečiai yra etnokultūrinė bendruomenė, apgaubta paslapčių. Prieš 6000 metų senieji gyventojai apsigyveno Balkanų pusiasalyje – dabartinės Bulgarijos žemėse ir kai kuriose Graikijos, Serbijos, Šiaurės Makedonijos ir europietiškose Turkijos dalyse. Trakiečiai  neturi bendros aprašytos istorijos, nes vadovavosi filosofija, jog nebūtina palikti ilgalaikių pėdsakų –  žemiškasis gyvenimas yra tik trumpas perėjimas į amžinąjį pomirtinį gyvenimą.

Žinias apie trakiečių turtingą kultūrinę tradiciją renkame iš daugelio amžininkų, iš kaimyninių kraštų rašytinių įrašų ir mūsų neįkainojamo paveldo – įspūdingų trakiečių šventovių ir kapų, unikalių lobių, orfijos doktrinos. Kartu su trakiečiais iš Rytų atkeliavo vyndarystės tradicijos ir prieš 6000 metų buvo pasodinti pirmi vynuogių daigai derlingoje Balkanų žemėje.

Tais laikais šventas gėrimas tapo „kultūros“ matu, nes jo technologinis paruošimas siejamas su „auginimo“, laukinės gamtos prijaukinimo procesu. Įdomus faktas yra tai, kad trakiškas žodis, reiškiantis vyną, yra „zeyla“, labai artimas „zelen“ – bulgarų ir slavų kalbos žodžiui, reiškiančiam žalias. Trakiečiams vynas yra žalias – jaunas, sodrus, laukinis, bet sutramdytas ir suteikiantis gyvybę.

Nuo seniausių laikų vynas buvo siejamas su žmogaus krauju, kuris vėliau kaip simbolis šimtmečiams įsigalėjo krikščioniškoje religijoje.

Tautosakoje vynas turi ypatingą aurą ir perteikia šventas žinias – jis simbolizuoja gyvenimo ciklą ir visada yra kiekviename rituale – tiek gerame, tiek blogame. Ypatingą reikšmę vynas turi ir šiais laikais trakiečių žemėse, dabartinėje Bulgarijoje.

Trakiečiai kūrė ir garbino Dionisą – gamtos ir vaisingumo, vynuogių ir vyno, linksmybių ir teatro, ritualinės beprotybės ir religinės ekstazės dievą. Orfinėje filosofijoje Dionisas buvo įtvirtintas kaip Didžiosios deivės sūnus, kurį ji paaukojo, kad vėl gimtų gyvybė. Vynas tapo žmogaus sielos atgimimo ir nemirtingumo simboliu – tuo besąlygiškai tikėjo senovės trakiečiai.

Gyvenimas, vynas ir menas tapo neatskiriama visuma, kuri uždėjo antspaudą viskam, ką trakiečiai kurė ir mums perdavė.

Finansuoja Europos Sąjunga. Tačiau išreikštos nuomonės ir nuomonės yra tik autoriaus (-ių) ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos arba Europos mokslinių tyrimų vykdomosios agentūros (REA) nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei pagalbą suteikusi institucija negali būti už juos atsakinga.