VALIGE PGI/PDO EL TOIDUAINED JA JOOGID, MIS ON TOODETUD MEIE AJALUGU JA TRADITSIOONE SILMAS PIDADES

Bulgaaria kohalikud veinisordid ja iidsed Traakia traditsioonid: pärandi ja maitsete Ühtesulamine

Euroopa riigid on kuulsad oma toidukultuuriga, erinevate roogade ja toiduainetega, mis on populaarsed kogu maailmas. Toiduainetööstuse ja tehnoloogia arenedes soovib üha rohkem tootjaid saada kasu populaarse toote või kaubamärgi edust ja pakkuda tarbijatele sama nime all odavamat alternatiivi. EL kvaliteedimärk aitab ettevõttel kaitsta kindla päritoluga unikaalset toodet kõlvatu konkurentsi eest ning annab tarbijale kindluse, et toode on kvaliteetne ja erakordne, muutes toodete valiku lihtsamaks.

Euroopa Liidu kvaliteedimärgi skeemi tähistused:

Kaitstud päritolunimetus – PDO

 

 

Märgistatud tooted: toiduained ja põllumajandustooted, veinid.

Spetsifikatsioonid: kõik tootmis-, töötlemis- ja ettevalmistusprotsessi osad peavad toimuma asjaomases piirkonnas. Veini puhul tähendab see, et viinamarjad peavad pärinema ainult joogi valmistamise geograafilisest piirkonnast.

Kaitstud geograafiline tähis – PGI

 

 

Märgistatud tooted: toiduained ja põllumajandustooted, veinid.

Spetsifikatsioon: vähemalt üks paljudest toodete tootmise, töötlemise või ettevalmistamise etapist toimub piirkonnas. Veini puhul tähendab see, et vähemalt 85% kasutatud viinamarjadest peab pärinema eranditult geograafilisest piirkonnast, kus vein on toodetud.

Toidukaubad, mis vastavad rangetele nõuetele nende tootmise, töötlemise, transportimise ja ladustamise tingimuste osas, on tähistatud ELi mahelogoga. Seda logo kasutatakse ainult volitatud asutuste poolt sertifitseeritud toodetel, tagades vastavuse rangetele ELi tootmis-, transpordi- ja ladustamiseeskirjadele.

Lõuna-Bulgaaria ajaloolise Traakia madaliku piirkonnast pärit vein kannab KGT märgist, mis tagab kvaliteedi

ja veinivalmistamise traditsioonide säilimise.

Traaklased, iidne tsivilisatsioon, mis asustas tänapäeva Bulgaaria alasid, olid tuntud oma veinivalmistamise

traditsioonide poolest. Arheoloogilised tõendid näitavad, et nad kasvatasid viinamarju ja tootsid veini juba

5000 aastat tagasi. Traaaklaste veinivalmistamise tavad mõjutasid piirkonna veinikultuuri, mis on püsinud

läbi sajandite. Bulgaaria veinitööstus on sügavalt läbi põimunud Traakia pärandiga, peegeldades tuhandeid

aastaid kestnud veinivalmistamise traditsiooni. Paljud Bulgaaria veinisordid ja traditsioonid pärinevad

sellest iidsest pärandist. Selles artiklis käsitletakse mõningaid vanimaid veinisorte.

Mavrud on võib-olla kõige kuulsam Bulgaaria kohalikest viinamarjadest. Peamiselt Traakia orus kasvatatud Mavrud on tuntud selle poolest, et sellest saab sügavaid, täidlaseid, rikkalike tanniinide ning murakate, ploomide ja maalähedaste vürtside maitsega punaseid veine. Viinamarjad on iidsed ja selle ajalugu ulatub tagasi traaklasteni, kes kasvatasid seda tuhandeid aastaid tagasi. Tänapäeval laagerdatakse Mavrudi veine sageli tammevaatides, mis lisab täiendavaid maitsenüansse ja muudab need ideaalseks pikaks laagerdamiseks. Need veinid ei kajasta mitte ainult Bulgaaria veinivalmistamise mineviku olemust, vaid lubavad ka pudelis areneda, avades aja jooksul uusi maitsekihte.

Suhteliselt uuem sort Rubin on Nebbiolo ja Syrah-i ristand, mis loodi Bulgaarias . sajandi keskel. See viinamari on kiiresti populaarsust kogunud oma erksate, puuviljamaitseliste punaste marjade, kirsside ja vürtside maitsega veinide poolest. Rubini veinid on mitmekülgsed ja sobivad hästi laia valiku roogadega alates grill-lihast kuni Vahemere stiilis köögiviljaroogadeni. Kuigi Rubin on kaasaegne looming, kehastab see Bulgaaria viinamarjakasvatuse innovaatilist vaimu, ühendades traditsioonilised meetodid kaasaegsete veinivalmistamistrendidega.

Struma jõe orust pärit Melnik annab eristatavaid punaseid veine, millel on ainulaadne maitseprofiil, mis sisaldab tubakat, tumedaid puuvilju ja ürte. Viinamarjad õitsevad Melniku piirkonna kuumades ja kuivades tingimustes, kus seda on sajandeid kasvatatud. Melniku veine võrreldakse sageli kergema stiiliga punastega, nagu Pinot Noir, kuid vürtsikama maitsega. Selle viinamarja võime peegeldada oma kasvupiirkonda, muudab selle lemmikuks veinihuviliste seas, kes otsivad midagi tõeliselt erinevat. Märkimisväärset rolli mängib piirkonna mikrokliima, mis annab Melniku veinidele maitsenüansid ja sügavuse, mis on võrreldamatu enamate müügilolevate sortidega.

Valge veini austajatele on Dimyat kohustuslikuks maitsmiseks. Sellest iidsest viinamarjast, mida kasvatatakse peamiselt Musta mere rannikul, saab erksa happesuse ning värskendavate tsitruseliste ja lilleliste nootidega veine. Dimyat’i nauditakse sageli noore, karge veinina, mis sobib suurepäraselt mereandide või kergete salatitega, kuigi mõned tootjad katsetavad vaadis laagerdamist, et luua keerukamaid maitsenüansse. Dimyati mitmekülgsus muudab selle ideaalseks ka vahuveinide valmistamiseks, lisades selle veetlusele veel ühe mõõtme. Selle värske, elav iseloom annab tunnistust Bulgaaria rannikualade viinamarjaistandustest, kus jahutavad meretuuled suurendavad viinamarjade loomulikku erksust.

Viimastel aastatel on Bulgaaria veinitootjad keskendunud nende kohalike viinamarjasortide taaselustamisele, tunnistades nende tähtsust riigi veiniidentiteedi määratlemisel. Tänu kaasaegsetele meetoditele ja kasvavale huvile mahepõllumajanduslike ja jätkusuutlike tavade vastu, muudetakse need kohalikud viinamarjad nüüd maailmatasemel veinideks, mis pakuvad Bulgaaria mitmekesiste kasvupiirkondade tõelist maitset. Veinihuvilised kogu maailmast hakkavad hindama nende viinamarjade unikaalsust, mis annavad korraga asukoha, traditsiooni ja uuenduslikkuse. Kuna Bulgaaria vein kogub jätkuvalt tunnustust, on need kohalikud sordid valmis juhtimise üle võtma, asetades Bulgaaria kindlalt ülemaailmsele veinikaardile.

Tutvuge Traakia madaliku KGT-veinide rikkalike maitsete ja iidsete saladustega ning ärge jätke kasutamata

võimalust maitsta neid erakordseid ehedaid sorte. Lisateavet Traakia veinide, kaitstud geograafilise tähise

ja kaitstud päritolunimetuse märgiste ning tulevaste veiniürituste kohta leiate aadressilt

https://chooseeu.org/algust/