Mida PGI ja PDO tähendavad?

Kaitstud geograafilise tähise (PGI) ja kaitstud päritolunimetuse (PDO) ELi kvaliteediskeemid loodi selleks, et aidata kaitsta ja edendada tooteid, millel on nende geograafilise päritoluga seotud eriomadused.

PGI logoga tähistatud veinid on kvaliteetsed ehtsad tooted, mitte imitatsioonid. Kaitstud geograafiline tähis (PGI) – tähistab veine, mille kvaliteet või maine on seotud koha või piirkonnaga, kus seda toodetakse, töödeldakse või valmistatakse, kuigi kasutatavad koostisosad ei pea tingimata pärit sellest geograafilisest piirkonnast. Kõik PGI-veinid peavad samuti vastama täpsetele spetsifikatsioonidele ja võivad kanda logo. Neid märgiseid on esmakordselt kasutatud 1996. aastal, kui esimesed tooted registreeriti. Geograafilisi tähiseid kasutatakse enamasti kangete alkohoolsete jookide ja aromatiseeritud veinide puhul.

Kaitstud päritolunimetuse (PDO) logoga tähistatud veinid on autentsed ja neil on kõige tugevam seos nende valmistamise kohaga. Kaitstud päritolunimetus (PDO) – identifitseerib tooted, millel on kõige tugevam seos nende valmistamise kohaga. Tootmis-, töötlemis- ja ettevalmistusprotsessi iga osa peab toimuma konkreetses piirkonnas. Kaitstud päritolunimetusi kasutatakse enamasti toiduainete, põllumajandustoodete ja veinide puhul. Veinide puhul tähendab PDO, et viinamarjad peavad pärinema eranditult veini valmistamise geograafilisest piirkonnast.

Kaitstud päritolunimetuste (PDO) ja kaitstud geograafiliste tähiste (PGI) ELi kvaliteedilogod kinnitavad Euroopa Liidus või teistes riikides toodetud toiduainete, põllumajandustoodete ja veinide, aromatiseeritud veinide ja piiritusjookide spetsiifilisi traditsioone ja kvaliteeti.

Kaitstud päritolunimetuse ja kaitstud geograafilise tähisega logod võimaldavad tarbijatel traditsioonilisi kvaliteetveine hõlpsasti ära tunda ja tarbijad saavad tugineda toote autentsusele piirkondliku päritolu või traditsioonilise tootmise seisukohalt.

Bulgaarias on kaitstud geograafilise tähisega registreeritud kaks piirkonda – Doonau tasandik ja Traakia madalik, samas kui PDO-märgisega vein on pärit 54 erinevast linnast ja külast.